Nicholas Sparks – współczesny romantyk

Nicholas Sparks – współczesny romantyk

Epoka romantyzmu dawno za nami, ale również współcześni pisarze lubią klimat grozy i miłości. Wśród takich autorów znajduje się Nicholas Sparks – TaniaKsiazka, który podbił serca czytelników dzięki swojej powieści pod tytułem “Pamiętnik”, którą napisał mając zaledwie 28 lat. Nic w tym dziwnego, że książka zyskała wielką sławę, skoro jej autor stworzył wzruszającą historię zakazanej miłości dwojga młodych, zakochanych w sobie ludzi.

Pełne nazwisko twórcy, o którym mowa to Nicholas Charles Sparks. Jest to amerykański pisarz, który urodził się 31 grudnia 1965 roku w Omaha , czyli ma już 55 lat, a mimo wszystko nadal potrafi tworzyć piękne historię o miłości. Nie wiadomo skąd posiada on taki talent do pisania. Od zawsze dobrze się uczył, ale ostatecznie skończył rachunkowość w 1988 z wyróżnieniem na Uniwersytecie w Notre Dame. Mimo tego, że był bardzo dobrym studentem, jego studia nie obyły się bez przerwy. W 1985 przerwał naukę, by podczas wakacji napisać pierwszą powieść, która niestety nigdy nie została wydana. Po literackiej porażce Sparks wrócił na studia, żeby je dokończyć.

Nie była to jedyna porażka Nicholasa Sparksa, jeśli chodzi o jego wydania pierwszych powieści. Podczas swojego pobytu w Kalifornii napisał drugą książkę, która również nie zainteresowała wydawców. W 1990 roku spróbował napisać coś przy współpracy z Billem Millsem, czyli z złotym medalistą olimpijskim. To dzieło również nie zyskało dużego zainteresowania wśród wydawców. W końcu zostało wydane przez Father Publishing, ale sprzedano je tylko w 50 000 egzemplarzach.

Wiosną 1988 poznał swoją przyszłą żonę, Catherine, którą poślubił w lipcu 1989, a w 1992 roku zaczął sprzedawać leki i przeniósł się do Karoliny Północnej wraz z żoną. Można powiedzieć, że to przyniosło mu szczęście, bowiem 2 lata od przeprowadzki napisał powieść, która w końcu przyniosła mu sławę. W październiku prawa do tej historii wykupiło wydawnictwo Warner Books.

Następne książki Sparksa również szybko stawały się bestsellerami. Większość z nich także wydało Warner Books, na przykład takie dzieła jak “List w butelce”, “Jesienna miłość”, “Anioł stróż”, czy “I wciąż ją kocham”. Jednak niektóre z najnowszych jego powieści kupiło Grand Central Publishing, na przykład “Wybór” z 2007 i “Szczęściarz” z 2008. Jak widać Nicholas nie jest autorem tylko jednego bestsellera. Już nikogo nie zaskakuje to, że jego książki są znane w wielu miejscach. Sprzedają się one w nakładzie przekraczającym 105 milionów, a tłumaczone są na co najmniej 50 języków.

Warto również wspomnieć o tym, że wiele dzieł Nicholasa Sparksa zostało zekranizowane, przykładem może być wspomniany “Pamiętnik”, albo “Jesienna miłość”. Autor tych książek nie tylko jest pisarzem, ale również producentem filmowym. Wraz ze swoją agentką założył w 2012 roku firmę Nicholas Sparks Productions, która przygotowuje ekranizacje jego powieści.

Obecnie Nicholas mieszka wraz z rodziną w Karolinie Północnej. Udziela się również charytatywnie w swojej byłej uczelni. 

 

Share