Nicholas Sparks

Nicholas Sparks

Nicholas Charles Sparks jest amerykańskim pisarzem. Jest znany głównie z tworzenia powieści obyczajowych, ale nie ogranicza się do jednego gatunku. Już jego debiutancka książka “Pamiętnik” podbiła serca wielu czytelników. Jego najbardziej znane powieści przez wiele tygodni znajdują się w czołówce światowych rankingów sprzedaży.

Dzieciństwo i młodość

Nicholas urodził się 31 grudnia 1965 roku w Omaha w stanie Nebraska. Jego ojciec, Patrick Michael był profesorem, a matka, Jill Emily Marie początkowo zajmowała się domem, potem pracowała jako asystentka optyka. Ma brata, Michaela Earla. Jego siostra, Danielle zmarła w 2000 roku. Będąc jeszcze dzieckiem Nicholas mieszkał w różnych miastach. Próbował pisania już we wczesnej młodości, ale zazwyczaj bez większego powodzenia. W 1984 roku ukończył z wyróżnieniem liceum w Fair Oaks i otrzymał stypendium naukowe na Uniwersytecie w Notre Dame. W następnym roku przerwał studia, aby skupić się na napisaniu swojej pierwszej powieści, która niestety nie została wydana. Wtedy też wrócił na studia i ukończył je z wyróżnieniem. Jego specjalizacją była rachunkowość.

Kariera pisarska

W 1988 roku ponownie spróbował swoich sił jako pisarz. Niestety, kolejna powieść również nie została wydana. Podejmował się różnych prac takich jak akwizycja, ocena stanu nieruchomości, a nawet próba założenia własnej firmy. W 1990 roku napisał książkę wspólnie ze złotym medalistą olimpijskim, Billym Millsem. Została ona sprzedana w 50 000 egzemplarzach. W 1992 został sprzedawcą leków. Po kilku latach napisał “Pamiętnik”, który okazał się prawdziwym hitem. Warner Bros wykupiło prawa do powieści. Następnie pisarz stworzył takie książki jak “List w butelce”, “Jesienna miłość”, “Na zakręcie”, “Na ratunek”, “Anioł stróż”, “Ślub”, “Choice” czy “The Lucky One”. Część z nich została wykupiona ponownie przez Warner Bros, a pozostałe przez Grand Central Publishing.

Życie prywatne


Wiosną 1988 roku poznał Catherine, którą poślubił latem 1989 roku. Para początkowo mieszkała w Sacramento w Kalifornii, a później w Karolinie Północnej. Razem mają piątkę dzieci, które nazywają się Miles, Ryan, Landond, Lexie i Savannah. Pisarz chętnie bierze udział w różnych akcjach charytatywnych, takich jak Creative Writing Program, gdzie przyznaje stypendia, staże i fundusze. Sparks pracuje także jako producent filmowy. W 2012 roku założył Nicholas Sparks Production. Firma ta zajmuje się przygotowywaniem ekranizacji jego powieści. W filmowych adaptacjach powieści Sparksa często grają znani aktorzy, tacy jak Ryan Gosling, Rachel McAdams, Diane Lane czy Richard Gere.

 

Share